Burza, akcie – jak začít na tomto poli fungovat?

Obchodování na burze je věc, kterou znáte ze seriálů či televize? Vždy vidíte elegantně a draze oblečení obchodníky, kteří chodí na burzu, křičí na sebe, volají klientům, a když se něco nepovede, mají pěkně ustaraný výraz. Když se naopak něco povede, jsou šťastní a bouchají šampaňské, které se jako zázrakem objeví v jejich ruce nebo zásuvce pracovního stolu? Láká vás také obchodování na burze a možnost zúročit své peníze a získat něco navíc? Investice je dobrou věcí pro vaše peníze, které máte na účtu, ale musíte to umět. Podobně jako pohybovat se na burze chce znalosti, alespoň ty základní.

Co je to burza?

Obchodování na burze je snem mnoha lidí, ale co taková burza vůbec je? Jde o místo, kde nacházíme nabídku a poptávku. Společně se střetnou a jde o trh, který je velmi organizovaný. Navštěvují jej lidé, kteří mají v úmyslu něco, co vlastní, prodat a, nebo ti, kteří mají v úmyslu něco koupit. Hodně záleží také na tom, jaké zaměření burza má. Existují akciové burzy, ale také například derivátové, plodinové, opční, dluhopisové a další a další. Obchodovat se může v celém světě, regionu, na lokální nebo okresní bázi. Ptáte se, jak začít na burze?

Jak je na tom Česká republika?

I zde je poměrně hodně akcionářů, kteří se snaží prodat nebo nakupovat akcie. Zejména díky kuponové privatizaci, během které spousta lidí získala akcie, které dodnes mají. Prodat akcie, které máte, zdědíte, koupíte nebo po delší době zjistíte, že vůbec něco vlastníte, nemusí být tak jednoduché. Proč? Ne všechny akcie totiž mohou jít bez potíží prodat. Nejste v tomto odvětví zrovna moc kovaní? Pak stačí najít si brokera, banku nebo jinou instituci, která vám může v mnoha ohledech pomoci a prodej, případně i nákup, bude hračkou!