Jak může běžný zaměstnanec způsobit škodu za miliony?

Myslíte si, že se dět u počítače a vydělávat si kancelářskou prací je jednoduché. Možná ano, dokud nezpůsobíte problém za miliony korun.

Kvalitní ICT služby může poskytovat i méně zkušený ajťák. Tomu sice chybí hlubší znalosti problematiky, firemní sítě ale v některých případech ani příliš mnoho zkušených pracovníků nepotřebují. Stačí jen, aby byli dobře proškolení.

Důraz na ICT

Proškolení zaměstnanci, tedy alespoň po stránce IT gramotnosti, jsou i v dnešní době ve firmách poměrně velkou raritou. Problém je to především i kancelářských profesí, které mohou způsobit závážné problémy ve firemní síti. Ani ne tak vědomě, jako spíš nevědomě.

Největší bezpečnostní dírou ve firmách bývají zpravidla hesla, která si zaměstnanci napíšou na papír a pověsí na obrazovku. Přístup do počítace a posléze do firemní sítě tak má úplně každý, kdo jde zrovna kolem. Pokud by tedy chtěl někdo dané firmě opravdu ublížit, má dveře dokořán otevřené. A to i přesto, že se proti těmto praktikám snaží správci IT tradičně bojovat omezením práv k čtení nebo upravování určitých složek nebo dokumentů nejen na serverech.

Zodpovědnost především

Ani to ale nemusí ve všech případech pomoct. Důležitější proto je vychovávat takové zaměstnance, kteří budou otevření a hlavně zodpovědní. Vědět, že heslo od počítače není dobré nechávat hned vedle monitoru je znalost, kterou by se měl naučit každý, kdo pracuje v kanceláři. A také se podle toho řídit. Poté by se dalo jednoduše předejít potenciálním hrozbám, které z této úrovně hrozí.

Jestliže ale chcete zodpovědnost za správu vašeho ICT svěřit opravdovým profesionálům, pak vám jedny doporůčíme. Společnost JiSit patří mezi nejslepší ICT firmy v České republice, tedy alespoň co se návrhu a správy sítí týče. Poskytují ale i další ICT služby, jako například pronájem hadrwarového vybavení, který můžete platit operačním paušálem. Díky tomu se můžete dostat ke špičkovému vybavení pouze za zlomek jeho ceny. A to se vyplatí. Nejen malým, ale také velkým firmám.