Jak se starat o notebook, když je léto v plném proudu?

Vy možná léto a teplé počasí milujete, ale o vašem notebooku se to samé rozhodně říct nedá. Hardware obecně vyšší teploty nemusí a v případě laptopů je situace ještě o něco horší – většina modelů nemá dostatečně výkonné chlazení, což je s ohledem na kompaktní rozměry docela logické. Jak byste se měli chovat, aby váš věrný pracovní nástroj vlnu veder přežil bez úhony?

Pořiďte si podložku s integrovaným chladičem

Nejlepší přítelem notebooku je v létě chladící podložka. Funguje na jednoduchém principu – v podstatě jde o několik ventilátorů, které sníží provozní teplotu zařízení i o 10 °C. Podložku jednoduše zapojíte přes USB do notebooku a o nic víc se nestaráte.

Odborníci z ABAXu – pobočka HP servis upozorňují, že uživatelé často pokládají notebooky na postel nebo je mají na klíně. Což je chyba, protože dochází k ucpání “výdechů”, které slouží k cirkulaci vzduchu.

Nenechávejte notebook ležet na sluníčku

Intenzivní sluneční záření notebooku rozhodně neprospívá. Přímé působení paprsků může například způsobit poškození LCD panelu. Na slunci byste však neměli nechat počítač ležet ani ve vypnutém stavu – vysoké teploty mohou způsobit deformaci plastového šasi a vnitřních komponentů.

HP servis Karlovy Vary upozorňuje, že vysoké teploty mohou mít na notebook fatální dopad. Někteří uživatelé nechávají počítače ležet bezprostředně za oknem či v autě a pak se nestačí divit, když vypoví službu. V některých případech je naprosto zbytečná i oprava.

Pozor na pot

Viděli jste, že lidský pot působí jako žíravina? Pot některých jedinců může dokonce rozleptat plastové části – proto notebook nezapomeňte pravidelně čistit pomocí speciálních vlhčených ubrousků. Běžně je seženete v jakékoliv prodejně s IT technikou.

Budete-li dodržovat základní preventivní opatření, váš notebook vedra přežije. Odborník z ABAXu dodává, že chladicí podložka, umístění na vhodném místě a vlhčené ubrousky jsou podstatně levnější než servis a náhradní díly pro notebooky HP.