Komunikační dovednosti a lego

Hra je prvním stavebním kamenem při učení, ale co samotné stavební kameny? Dnes se budeme zabývat konkrétními dovednostmi, které se děti mohou naučit při používání kostek lega. Komunikace je stejně důležitá pro všechny: miminka, děti i dospělé. Pokud něco potřebujeme nebo chceme, musíme to umět jasně sdělit. A lego nám v tom pomáhá.

Lego – učení se sdílet

Již od útlého věku je důležité, aby děti chápaly význam druhých lidí. Mohou nám pomáhat a vést nás a my pro ně na oplátku můžeme dělat totéž. Lego pomáhá rozvíjet tyto sociální dovednosti tím, že dává dětem možnost pracovat ve skupinách a vytvářet výtvory – lego Harry Potter, lego Star Wars, lego Friends, lego Technic, lego Duplo, lego City, lego Minecraft. Jakmile jsou výtvory hotové, mohou si děti společně hrát a vytvářet vzrušující příběhy podle své fantazie.Pokud si dítě hraje samo doma, může požádat o pomoc členy rodiny – rozvíjí se tak emocionální aspekt interakce s lidmi a dítě se povzbuzuje k tomu, aby přijalo, že je v pořádku, když potřebuje pomoc.

Lego jako řešení hádanek

Lego je ve své podstatě hlavolam. Děti musí podle pokynů znovu vytvořit budovu, místo nebo prostředí, a to s různou obtížností. Musí vybrat, který blok odpovídá popisu, kam ho umístit a jak celkově zapadá do konstrukce. Jakmile se jim to podaří a předmět je postaven, skládačka je hotová. Neváhejte proto, a dopřejte svým dětem lego z ruzovka.cz. Například lego Harry Potter, lego Star Wars, lego Friends, lego Technic, lego Duplo, lego City, lego Minecraft a další.

Lego a emocionální růst dítěte

Při hře s legem si děti osvojují různé dovednosti spojené s řešením problémů.

  • Když mají pocit, že jim skládačka z lega nedává smysl, seznámí se s frustrací.
  • Když se rozhodnou vydržet a pokračovat v “práci” s legem, naučí se, jak si své pocity přiznat a překonat je – což je cenná lekce vytrvalosti.

Když pak skládačku z lega dokončí, pochopí, že je to pro ně uspokojující.