Můžete si změřit akustiku i sami doma?

Jak je vlastně těžké měření akustiky? A zvládnete to i sami doma bez pomoci speciálních pomůcek? Na to se podíváme právě v tomto článku.

Zvuk je naprosto nenahraditelný smysl. Pomáhá nám se orientovat v prostoru a užívat si naplno dalších vjemů. Proto je to tak nepříjemné, pokud je akustika místnosti vyřešena špatně.

Co je to akustika prostor?

Akustika prostor je samostatným oborem a zabývá se šířením zvuku v uzavřených prostorách. Aby ale bylo možné provést nějaké změny, je nejprve potřeba získat adekvátní data. Proto se provádí měření akustiky, které následně umožňuje určit, jaké je vlastně rozložení zvuku v místnosti. Stačí vám tedy teoretické i praktické znalosti, kvalitní vybavení a můžete i vy sami změřit všechny potřebné veličiny, které jsou pro šíření zvuku nezbytné.

Prostorová akustika ovlivňuje také vybavení místnosti. Ale to jen v případě, že dbáte na opravdu kvalitní šíření zvuku. V domácích podmínkách něco takového řešit nemusíte, v ivadlech nebo koncertních sálech to je ale úplně jiné. Ani v knaceláři nebo jednací místnosti určitě nechcete, aby byl zvuk zbytečně deformovaný. Právě proto se řeší i vhodné rozmístění nábytku a dalších doplňků v místnosti.

Čím můžete měřit?

Abyste mohli dobře změřit akustiku zvuku, potřebujete vědět, po čem vlastně pátráte. Základní veličinou prostorové akustiky je doba dozvuku. Tu je dobré měřit nejen ve velkých sálech, ale také menších místnostech. A obecné pravidlo říká, že čím je toto číslo menší, tím menší ozvěna se v místnosti nachází.

Abyste si ale mohli tyto parametry spolehlivě změřit i v domácích podmínkách, potřebovali byste k tomu drahé vybavení. Jestliže tedy chcete vyřešit akustiku zvuku i u vás doma, pak bude lepší, když si na to zavoláte profesionály. Společnost AVTG má k dispozici nejen všechny potřebné nástroje a techniku, ale také proškolený personál. Stačí si je tedy zavolat a zjistit, co je vlastně s vaší prostorovou akustikou špatně.

Naše další služby: