Proč z obyčejné domácnosti udělat chytrou? Život v ní je o poznání komfortnější

Moderní technologie se v domácnosti již dávno neomezují na prostor pracovního koutku. V té „chytré“ jsou doslova na každém kroku a milovníci hi-tech řešení se mohou tetelit blahem. Pokud jste vždy snili o tom, že své bydlení přetavíte v Mekku všech geeků, máte volné ruce. Chytrá zařízení jsou cenově dostupná a je jich čím dál více.

Ještě před několika lety byly smart homes výsadou movitějších lidí, dnes jsou inteligentní i domy, u nichž to na první pohled není zřejmé. Chytrá bydlení jsou koncipována s ohledem na efektivní a ekonomický provoz, vysokou úroveň komfortu, nadstandardní míru bezpečí (to mají za úkol např. bezpečností relé) a často i WOW efekt – třeba při pohledu na vyladěné ambientní osvětlení interiéru.

Alfou a omegou je inteligentní elektroinstalace, jejíž součástí jsou časová relé a mnohé další prvky, které zajišťují automatizaci a různorodé funkce (např. prodleva při zapínání/vypínání spotřebičů, cyklické přepínání, dálková komunikace apod.).

Co by v chytré domácnosti nemělo chybět?

Pojem inteligentní domácnost nemá přesnou definici. Obecně jde o domácnost opatřenou moderními produkty s rozšířenou funkcionalitou oproti standardnímu řešení a spotřebiči, které lze ovládat vzdáleně (např. prostřednictvím chytrého mobilního telefonu, tabletu umístěného na stěně apod.).

Každý si může pod pojmem smart home představit něco jiného. Zatímco pro někoho je nejdůležitějším prvkem chytré osvětlení, jiný si nedokáže představit vytápění bez možnosti aktivace kotle prostřednictvím aplikace ve svém telefonu. K oblíbeným prvkům patří také dálkově ovládaná příjezdová brána, zabezpečovací prvky pro sofistikované monitorování domácnosti, stmívače světel a automatická zařízení napojená na časové relé (např. osvětlení, závlahový systém…). Fajnšmekři pak volí kompletní vzdálenou správu všech zařízení, které se v domě nachází.