Uhlíkovou nebo bezuhlíkovou vrtačku?

Vrtačka je jeden ze základních nástrojů, který by měl být v každé domácnosti. Při výběru možná narazíte na problém, jaký typ vlastně vybrat. Uhlíkovou, nebo bezuhlíkovou?

Uhlíková vrtačka

Pokud si pamatujete ještě něco z hodin fyziky, pak zajisté víte, že v elektromotoru se otáčí rotor, který je opatřený cívkami v magnetickém poli statoru, ve kterém se mění střídaní směru proudu procházejícího cívkami. To má na starosti komutátor, jehož vynálezcem je Nikola Tesla. Ten je tvořen prstencem kontaktů od cívek rotoru, na který přiléhají uhlíky s přivedeným napětím. Takto je řešena potřeba střídání směru proudu a také je umožněno napájení motoru z akumulátoru, který poskytuje stejnosměrný proud.

Jedná se o poměrně elegantní řešení, které však není bez problému. Právě oblastní uhlíků je silně namáhána a občas dochází k jejímu poškození. Navíc je životnost uhlíků omezená a po určité době je potřeba je měnit. K tomu připočtěme i vyšší spotřebu energie, váhu a také to, že uhlíky třením snižují celkovou efektivitu nástroje. Pro běžného kutila je však uhlíková akumulátorová vrtačka naprosto dostačující a nadělá s ní velké množství práce.

Bezuhlíková technologie

Bezuhlíková technologie je na trhu poměrně nedávno a jedná se o součást nářadí určeného spíše pro profesionály. Bezuhlíkový motor zde nahrazuje klasický uhlíkový a na místo komutátoru je dosazována ať už digitální či analogová elektronika. Tím je zjednodušena konstrukce celého motoru, nářadí je lehčí, výkonnější a také má nižší spotřebu elektrické energie z akumulátoru. K tomu připočtěme ni nižší opotřebení a máte naprosto nekompromisní nástroj. Bezuhlíková aku vrtačka vydrží fungovat dlouhé roky.

Kvalita je však zde vykoupena vyšší pořizovací částkou, kterou se však rozhodně vyplatí investovat, zvláště pak, máte-li nářadí v ruce dennodenně.