Úklidová technika pro venkovní i vnitřní prostory

K nejznámějším značkám v oblasti úklidové techniky patří Multicar a Scrubmaster. Jejich účel je stejný, jen s tím rozdílem, že multikáry, jak jsou tato lehká vozidly v tuzemsku nazývána, se uplatňují venku, a scrubmastery naopak uvnitř objektů. Konkrétně to znamená, že multikáry jsou velkými pomocníky především v komunální oblasti. Ve venkovním prostředí se díky více než stovce nástaveb používání v úklidu ulic, ke svozu odpadků, ale také k převážení materiálu v průmyslu, stavebnictví nebo v zahradnictví. Scrubmastery jsou naopak úklidové a čistící stroje ve velkých vnitřních prostorách.

Multikáry

Největší devizou těchto malých lehkých vozidel je jejich univerzálnost. Kromě převážení materiálu, odpadu a různých surovin, se používají ve městech a obcích k úklidu ulic. Díky nejrůznějším vyměnitelným nástavbám slouží multikáry také ke kropení ulic, k zavlažování městské zeleně, v zimě k odhrnování sněhu z chodníků a k řadě dalších úkonů. Multikáry vyrábí firma Multicar, která sídlí ve Waltershausenu ve středním Německu. Výhradním dovozcem multikár do České republiky je společnost Unikont Group.

Typové řady multikár

Již několik let produkuje výrobce tři typové řady, kterými jsou:

  1. Multicar M27 Compact – její konstrukce je uzpůsobena k instalování transportérů a nosičů nejrůznějších nástaveb
  2. Multicar M31 – tento typ je typický kompaktní nosič nástaveb a transportérů
  3. Multicar M29 – úzkorozchodný nosič nástaveb a transportérů

Scrubmastery

Skvělým představitelem vnitřní úklidové techniky jsou scrubmastery. Jedná se o čistící a mycí stroje poháněné baterií, což je v uzavřeném prostoru nutností. Baterii lze dobíjet z jakékoliv standardní elektrické zásuvky. Scrubmastery se používají k úklidu a čištění podlah v administrativních a komerčních prostorách, v průmyslových halách, v kulturních domech či sportovních halách atd. Jsou i typy určené k úklidu malých ploch. Platí to například o Scrubmasteru B12, který je vybaven diskovým kartáčem a vystupující hlavou, což umožňuje čistit i místa blízko okrajů podlah. Tento typ má velice nízkou hmotnost, takže se snadno přemísťuje z místa na místo.