Buďte připraveni na výpadek i plánovanou odstávku elektřiny

Elektřina patří mezi důležitou komoditu, bez které se nelze v podstatě obejít. Je všeobecně známé, že většina strojů a zařízení ve firmách totiž funguje na elektrický proud. Nakonec i v domácnosti málokterý přístroj funguje bez elektřiny. Výpadek proudu či plánovaná odstávka tak pro mnoho firem představuje překážku pro provoz. Naštěstí v těchto případech lze využít náhradní zdroj elektřiny, jež se o dodávku elektřiny postará.

Elektřina v každé situaci

Elektrocentrála neboli záložní generátor nachází využití v širokém spektru situací a v mnoha odvětvích. Elektrocentrálu lze totiž využít jako náhradní zdroj elektrické energie nejen při výpadku elektrického proudu, ale také při plánovaných odstávkách elektřiny. Mimo jiné elektrocentrála najde uplatnění i tam, kde není elektřina zavedena. Mezi typické obory, kde nachází elektrocentrály časté využití, patří zdravotnictví, zemědělství, koncerty, stavebnictví atd. Z tohoto pohledu se tak elektrocentrála postará o dodávku elektrického proudu v každé situaci a kdekoliv.

Nejpoužívanější typy elektrocentrál

Nabídka elektrocentrál je velice široká a lze si tak vybrat z několika typů. Nejčastěji se elektrocentrály dělí podle druhu paliva, z nichž největší využití nachází zejména naftové a benzínové elektrocentrály. Jejich předností je totiž vysoká spolehlivost. Hlavní rozdíl pak spočívá v jejich účinnosti a ceně.

Naftový motorgenerátor se hodí pro napájení větších strojů, ale je dražší. Naproti tomu benzínový záložní zdroj elektřiny je vzhledem k nižší účinnosti vhodný spíše pro krátkodobé využití. Výhodou benzínových elektrocentrál je však jejich cenová výhodnost. Další typy elektrocentrál představují například plynové či bateriové elektrocentrály, které ale mají nižší výkonnost.

Pronájem, nebo koupě elektrocentrály?

Při výběru elektrocentrály je třeba zohlednit hned několik parametrů. Kromě paliva a jejího výkonu je třeba zohlednit také to, zda chcete disponovat vlastní elektrocentrálou, nebo vám bude stačit pronájem. Pokud vaše firma využije elektrocentrálu pravidelně a dlouhodobě, pak se nejspíše vyplatí zauvažovat o pořízení vlastní elektrocentrály. V ostatních případech bude vhodnější volbou pronájem elektrocentrál, jelikož se nejedná zrovna o levné zařízení. Výhodou pronájmu je také to, že získáte prověřený typ elektrocentrály, včetně jejího servisu.