Na internetu si dejte pozor na anonymitu

Také se bojíte pokaždé, když Vaše dítě sedne za počítač a otevře internetový prohlížeč, že mu hrozí určité nebezpečí? Postarejte se o jejich anonymitu.

Internet a anonymita – jde to dohromady?

Malé děti a internet – bohužel, tomuhle spojení v dnešní době už nezabráníme, ale jak je ochránit, aby se pomyslně neutopily v tomto „moři nebezpečných nástrah“? Myslíte si, že stačí, když počítač zapnete do anonymního režimu a máte vyhráno?

I když název „anonymní režim“ evokuje celkovou anonymitu, v žádném případě tomu tak není. Je to pouze u konkrétních typů počítačů, které po zavření prohlížeče odstraní veškeré stopy navštívených webů. Stejně tak žádné další metody nejsou stoprocentně anonymní, takže nic nekalého v anonymním režimu nikomu neprojde. Vždy se najde způsob, jak tohoto uživatele zjistit.

Bohužel (či bohudík?), nikdy nedokážete zůstat zcela anonymní – takže například jakou stránku navštěvujete, to bude stejně někdy někde někdo vědět, tomu se prostě zabránit nedá. Nicméně, ty další údaje se Vám už může podařit celkem dostatečně ochránit. Hlavně není třeba na internet zadávat žádné informace, pokud to není nezbytně nutné.

Takže například adresu je třeba zadávat pouze při objednávání věcí z nějakého e-shopu, ale už není nutné ji zadávat třeba na sociální sítě a podobně. Vždyť co by mi měli například z facebooku? Opravdu není nutné zadávat informace o Vás tam, kde to není nezbytně nutné. A pokud je i tak nutné, abyste svou adresu pro registraci uvedli, můžete klidně uvést i nereálnou adresu, neboli takovou, na které nebydlíte. To nikdo určitě ověřovat nebude.

Jediný zaručený způsob, jak být na internetu zcela neviditelný, je odpojit internetový kabel. Být anonymní, to znamená pouze jedno – strach. Hlavně je nejdůležitější, abyste nikde nezadávali údaje o své platební kartě, samozřejmě kromě formulářů, které vyplňujeme při online nákupu určitého zboží.

Internet je prostě plný neznámých pojmů, ale při opatrném surfování brzo zjistíte, co všechno znamená a hlavně, jak se na široké internetové pláni chovat, abyste minimalizovali riziko nebezpečí, které Vám hrozí při každém spuštění prohlížeče.